Przejdź do głównej zawartości

Zalew w Kaniowie na dopływie Bobrzy zwanym Krzyk

Latem 2019 roku pojechałem na rowerową eskapadę śladem nieistniejącej już kolei leśnej OTL Zagnańsk. W Zagnańsku z drogi wojewódzkiej nr 750 skręciłem na północ, w drogę wiodącą w kierunku Borowej Góry. Po przejechaniu kilometra drogi i dotarciu na teren wsi Borowa Góra zatrzymałem się na krótką chwilą. 

W odległości około 100 metrów od drogi, u podnóża stromej góry znajduje się sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku spiętrzenia wody na dopływie Bobrzy zwanym Krzyk. Zalew znajduje się na terenie wsi Kaniów. Od nazwy wsi nosi nazwę Kaniów, ale można też spotkać określenie zalew (kąpielisko) Borowa Góra. Jeżeli nazwa Borowa Góra miałaby pochodzić od szczytu to wszystko w porządku, ale jeżeli od nazwy wsi to już nie za bardzo, bo zalew nawet w najmniejszej części nie leży na terenie wsi Borowa Góra. Tylko stroma, zarośnięta sosnowym lasem skarpa, leżąca u wschodniego brzegu zalewu znajduje się poza terenem wsi Kaniów. Skarpa znajduje się w granicach administracyjnych wsi Zachełmie. 

Zalew Kaniów został oddany do użytku w 1986 r. Powierzchnia całego rekreacyjnego teremu wynosi  około 6 ha, w tym sam zalew zajmuje 2,60 ha (9.000 m3 wody) . Głębokość zalewu wynosi od 1 do 3 m. We wrześniu 2001 roku spuszczono wodę ze zbiornika, aby wzmocnić i podwyższyć zaporę spiętrzająca wodę, a wiosną 2002 roku oczyszczono dno zalewu1.

Przy piaszczystej plaży znajduje się strzeżone kąpielisko, a osoby przyjeżdżające tutaj na wypoczynek mają do swojej dyspozycji przebieralnię i toalety. Dla chętnych i posiadających odpowiednie umiejętności dostępny jest wyciąg do wakeboardingu (surfowanie na desce przy użyciu wyciągu)

W okresie letnim ściągają tutaj tłumy plażowiczów, chcących odpocząć nad tym, słynącym z wyjątkowo czystej wody zalewem. Niestety, ale to co zobaczyłem na stromej skarpie niewiele miało wspólnego z wypoczynkiem, a wiele z dewastacją przyrody. Tak zniszczonej leśnej skarpy nie widziałem już dawno. Ubita ściółka leśna i wystające nad terenem korzenie sosen zrobiły na mnie przygnębiające wrażenie. Jednak wszystko wskazuje na to, że sama natura przyczyniła się do takiego stanu rzeczy. Sosny mają płytki system korzeniowy, co przy piaszczystym podłożu i pagórkowatym ukształtowanie terenu, w połączeniu z opadami deszczu i przy silnym wietrze musiało spowodować taki efekt.

_________________
1. Zbiornik wodny w Kaniowie. Dostępny w Internecie w https://www.zagnansk.pl/. Dostęp: 10.02.2022.

| zdjęcia z 18 maja 2019 roku |

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy ten czołg jest na sprzedaż ?

W Białogonie natknąłem się na czołg T34 . Stoi niedaleko trasy E77 na terenie dawnej (a może i jeszcze obecnej ?) Agromy. Czy ten czołg został wystawiony na sprzedaż ? Niestety nikt nie potrafił mi udzielić odpowiedzi. Zresztą i tak bym go nie kupił, bo gdzie bym go miał trzymać ? W mieszkaniu w bloku ? A to by się sąsiedzi zdziwili ! W każdym razie jest piękny i kojarzy się z filmem Czterej Pancerni i Pies bez dźwigu ani rusz taki to ciężar próba na zgniatanie T-34 czyli Czterej Pancerni i Pies. Ten czołg na zawsze będzie w Polsce kojarzony z tym serialem Odłamkowym ładuj ! Ognia ! W ZSRR produkcja czołgu T-34/85 trwała do 1950 roku. Nie udało mi się ustalić, czy ten czołg brał udział w WWII Czołg T-34/85 był pierwszym wozem bojowym produkowanym w Polsce na skalę masową. W 1951 r. Polska zakupiła licencję na jego produkcję. Docelowo planowano produkować aż 3 tys. wozów rocznie  [źródło: Wikipedia]. Czy ten egzemplarz jest Made in Poland nie udało mi się u

Trochę historii czyli Technikum Chemiczne przy ulicy Marchlewskiego w Kielcach

Przy Alei Legionów praktycznie naprzeciw stadionu Korony znajduje się budynek jednej z najstarszych szkół ponadpodstawowych w Kielcach. Ten niepozorny obiekt wybudowany został pod koniec lat 40. ubiegłego wieku.  Przez całe dziesięciolecia mieściło się tutaj  Technikum Chemiczne i z tą szkoła kojarzy się ten budynek dla  większości  starszych mieszkańców Kielc, a dla kibiców, którzy przychodzili na stadion Błękitnych na mecze II i III ligi piłki nożnej, to już na pewno. Dlaczego dla kibiców piłkarskich? Ponieważ idąc na stadion ulicą Marchlewskiego (to dawna nazwa obecnej Alei Legionów) zawsze przechodziło się obok tej szkoły. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kielcach, w którego skład wchodzą: VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego i Technikum Nr 8, które kontynuuje tradycje dawnego Technikum Chemicznego. Z historią szkoły można zapoznać się na stronie  Historia szkoły Technikum nr 8 , która dostępna jest na portalu szkoły  http://p

Jedyna pozostałość po starym dworcu PKP w Kielcach to dwie wieże stojące naprzeciw siebie po obu stronach torów.

Tytuł, jaki nadałem niniejszemu artykułowi, nie w pełni oddaje stan faktyczny z przeszłości. Budynek starego dworca kolejowego w Kielcach powstał w XIX wieku, a wieże zostały dobudowane już po II Wojnie Światowej. Wieże nawiązywały jednak do architektury starego dworca i stanowiły jeden kompleks budowlany. Do chwili wybudowania wież, przejście przez torowisko stacji odbywało się przez przejścia poprowadzone w poprzek torów . Po wybudowaniu, wieże zostały połączone kładką i dzięki temu ruch pomiędzy oddzielonymi przez tory częściami Kielc mógł odbywać się poza torowiskiem. Wewnątrz wież znajdowały się bardzo szerokie schody, które umożliwiały mijanie się nawet 4-5 osobom. Schody prowadziły na drugie piętro wieży, skąd z górnego podestu wchodziło się na kładkę. Ponieważ odległość pomiędzy wieżami wynosi około 150 metrów, więc kładka była w kilku miejscach podparta słupami. W miejscach nad torami balustrada kładki  obudowana była dodatkowymi siatkami. Siatka chroniła przed wypadnięc