Przejdź do głównej zawartości

Konny pomnik Marszałka Piłsudskiego odsłonięto w Kielcach

12 sierpnia 2014 roku w 100. rocznicę wkroczenia I Kompanii Kadrowej do Kielc odsłonięto w Kielcach na placu Wolności konny pomnik Marszałka Piłsudskiego. Jak wiadomo I Kompania Kadrowa dała początek Legionom Polskim.

12 sierpnia, jak co roku (ale z długą przerwą) przybyli do Kielc uczestnicy 49. marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wkroczenie na plac Wolności uczestników marszu, w tym licznych rekonstruktorów oraz oficjeli zapoczątkowało uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Marszałka.

Pomnik powstał z inicjatywy Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka. Wybudowano go ze składek publicznych oraz datków od osób prywatnych, firm i organów samorządowych. Autorem monumentu jest Paweł Pietrusiński.

Na placu Wolności zgromadziło się około tysiąca Kielczan. Uroczystość miała charakter patriotyczno - kościelny. Przemówienie goniło przemówienie. Gratulacje za gratulacjami. Miałem wrażenie, że ta podniosła uroczystość wykorzystywana jest do lansu samorządowego. Trochę, a może bardzo może dziwić, że polityczne przemówienia nie były czytane przez ich autorów, a odczytywane przez wysłanników. Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński to najwyższy rangą przedstawiciel władzy, który obecny był na uroczystości.

Czas mija, a świadków tamtych czasów już nie ma wśród nas. Kto pamięta, że Piłsudski był ateistą, socjalistą i antyklerykałem, a arcybiskup Sapieha wiele zrobił, acz nieskutecznie, na drodze Piłsudskiego na Wawel. 

Dzisiaj Marszałek jest naszym bohaterem. Bohaterem wszystkich Polaków.

Pomnik Marszałka w Kielcach jest piękny i robi wrażenie. Miejsce wybrano wyborne. Nikt nie może przejść obok tego miejsca obojętnie, a przechodzić tutaj będą tysiące osób dziennie. Szkoda tylko, że w mediach ogólnopolskich nic, albo niewiele powiedziano o odsłonięciu pomnika Marszałka w Kielcach. 

















 / zdjęcia z 12 sierpnia 2014 roku /

Popularne posty z tego bloga

Czy ten czołg jest na sprzedaż ?

W Białogonie natknąłem się na czołg T34 . Stoi niedaleko trasy E77 na terenie dawnej (a może i jeszcze obecnej ?) Agromy. Czy ten czołg został wystawiony na sprzedaż ? Niestety nikt nie potrafił mi udzielić odpowiedzi. Zresztą i tak bym go nie kupił, bo gdzie bym go miał trzymać ? W mieszkaniu w bloku ? A to by się sąsiedzi zdziwili ! W każdym razie jest piękny i kojarzy się z filmem Czterej Pancerni i Pies bez dźwigu ani rusz taki to ciężar próba na zgniatanie T-34 czyli Czterej Pancerni i Pies. Ten czołg na zawsze będzie w Polsce kojarzony z tym serialem Odłamkowym ładuj ! Ognia ! W ZSRR produkcja czołgu T-34/85 trwała do 1950 roku. Nie udało mi się ustalić, czy ten czołg brał udział w WWII Czołg T-34/85 był pierwszym wozem bojowym produkowanym w Polsce na skalę masową. W 1951 r. Polska zakupiła licencję na jego produkcję. Docelowo planowano produkować aż 3 tys. wozów rocznie  [źródło: Wikipedia]. Czy ten egzemplarz jest Made in Poland nie udało mi się u

Trochę historii czyli Technikum Chemiczne przy ulicy Marchlewskiego w Kielcach

Przy Alei Legionów praktycznie naprzeciw stadionu Korony znajduje się budynek jednej z najstarszych szkół ponadpodstawowych w Kielcach. Ten niepozorny obiekt wybudowany został pod koniec lat 40. ubiegłego wieku.  Przez całe dziesięciolecia mieściło się tutaj  Technikum Chemiczne i z tą szkoła kojarzy się ten budynek dla  większości  starszych mieszkańców Kielc, a dla kibiców, którzy przychodzili na stadion Błękitnych na mecze II i III ligi piłki nożnej, to już na pewno. Dlaczego dla kibiców piłkarskich? Ponieważ idąc na stadion ulicą Marchlewskiego (to dawna nazwa obecnej Alei Legionów) zawsze przechodziło się obok tej szkoły. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kielcach, w którego skład wchodzą: VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego i Technikum Nr 8, które kontynuuje tradycje dawnego Technikum Chemicznego. Z historią szkoły można zapoznać się na stronie  Historia szkoły Technikum nr 8 , która dostępna jest na portalu szkoły  http://p

Glinianka Wietrznia

Po północnej stronie rezerwatu przyrody Wietrznia znajduje się zbiornik wodny, który powstał w zagłębieniu terenu. Czy zbiornik powstał w wyniku działania człowieka, czy też w sposób naturalny tego nie wiem. Zbiornik nazywany jest najczęściej Glinianką , co może wskazywać, że powstał w miejscu jakiegoś wyrobiska.  Jako "ciekawostkę" chciałem podać googlowatą nazwę tego zbiornika. Według map Google zbiornik nosi nazwę Jezioro Szmaragdowe ... ha ha ha. Jeżeli już ... to Jezioro Szmaragdowe wersja 2.0 . Tyle tych rezerwatów i zbiorników w Kielcach, że nie ma co się dziwić, że komuś wszystko plącze się i miesza. Jezioro Szmaragdowe ??? Zbiornik leży na obrzeżu rezerwatu Wietrznia . Ludzie i zwierzęta kąpią się w nim. Podobno można spotkać tutaj wędkarzy, co wskazywałoby, że nie jest to teren chroniony jako użytek ekologiczny? Tablic informacyjnych nie znajdziecie obok zbiornika, poza "tradycyjną" tablicą zakazującą kąpieli. Zbiornik zasilany jest wodami opad