
Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwy Biesak, najwyższego szczytu Pasma Posłowickiego (381 m n.p.m.) i nazwy dzielnicy Kielc Białogon.
Niektórzy utożsamiają nazwę rezerwatu z nazwą wypełnionego wodą wyrobiska po dawnym kamieniołomie, do którego możemy dojść wąskim wąwozem zwanym Kamionką. To nie jedyna droga prowadząca do tego uroczego miejsca. Główna, oznakowana droga do byłego kamieniołomu prowadzi leśną ścieżką będącą przedłużeniem ulicy Na Ługach. W końcowym odcinku ścieżka pnie się ostro w górę. Gdy dojdziemy do zalesionego urwiska, oczom naszym ukaże się blisko hektarowe jezioro otoczone stromymi, zalesionymi skalnymi ścianami.
W skalnych ścinach możemy zobaczyć mocno zerodowane piaskowce i mułowce kwarcytowe oraz łupki ilaste pochodzące z dolnego kambru (ca 540 milionów lat temu). Występują tutaj także młodsze skały: zlepieńce i piaskowce kwarcowe pochodzące z dolnego ordowiku (ca 480 milionów lat temu). Co ciekawe skały występują w odwróconym porządku. W wyniku ruchów górotwórczych w okresie kaledońskim skały z okresu kambru zostały nasunięte na skały pochodzące z okresu ordowiku.
Nad lustrem wody w północnej ścianie kamieniołomu występują warstwy bentonitu powstałe w okresie ordowiku. Bentonit jest świadectwem obecności wulkanu na terenie regionie świętokrzyskiego.
/ zdjęcia z 4 listopada 2014 roku /
Komentarze
Prześlij komentarz
Zapraszam do komentowania ...